یک استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی ، خلاصه ای از تمام آن چیزی است که شما می خواهید انجام دهید و امید دارید در شبکه های اجتماعی به آن برسید. استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی ؛ اقدامات شما را هدایت می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که بدانید موفق یا ناموفق هستید. هر پست، پاسخ، لایک و کامنت باید هدفی داشته باشد.

هرچه استراتژی شما دقیق‌تر باشد، اجرای شما مؤثرتر خواهد بود. آن را مختصر نگه دارید. نقشه خود را چنان گسترده و وسیع نکنید که اندازه‌گیری آن غیرممکن باشد.

در این پست، ما به شما 8 گام برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی موفق نشان خواهیم داد.

 

چگونه یک استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی تدوین کنیم؟

 

گام اول: اهدافی برای بازاریابی شبکه اجتماعی تنظیم کنید، که با اهداف کسب و کار شما همخوانی داشته باشد.

اهداف S.M.A.R.T مشخص کنید.

اولین قدم برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی شبکه اجتماعی، تعیین اهدافتان است. بدون هدف، شما هیچ راهی برای اندازه گیری موفقیت یا نرخ بازگشت سرمایه ندارید.

هر کدام از اهدافتان باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • خاص (Specific)
 • قابل اندازه گیری (Measurable)
 • قابل دستیابی (Attainable)
 • مرتبط (Relevant)
 • زمان بندی شده (Time-bound)

این چارچوب SMART است و به شما این اطمینان را می‌دهد، که اهدافتان واقعا منجر به نتایج واقعی برای کسب و کارتان می‌شود.

 

معیارهای معنادار را پیگیری کنید.

به خاطر داشته باشید؛ درست است که پیگیری  معیارهایی مانند ریتوئیت و لایک ها سرگرم کننده و آسان هستند اما اثبات ارزش واقعی آنها برای کسب و کار شما دشوار است. در عوض، بجای آنها بر روی اهدافی مانند ایجاد سرنخ، ارجاع به وبسایت و نرخ مشارکت تمرکز کنید.

دقت کنید که اهداف شبکه های اجتماعی خود را با استراتژی کلی بازاریابی تان هماهنگ کنید. این کار به شما کمک می‌کند که ارزش کارتان را نشان دهید و بازگشت سرمایه خوبی بدست آورید.

با نوشتن حداقل سه هدف شبکه اجتماعی، استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی خود را آغاز کنید.

 

گام دوم: هر آنچه که می‌توانید از مخاطب یاد بگیرید.

پرسونای مخاطب را در نظر داشته باشید.

دانستن اینکه چه کسی مخاطب شما است و می‌خواهد درشبکه های اجتماعی چه چیزی ببیند؛ کلید ساخت محتوایی است که آنها دوست خواهند داشت و به اشتراک خواهند گذاشت. همچنین برنامه‌ریزی بر روی چگونگی تبدیل سرنخ به مشتری، برای کسب و کار شما حیاتی است.

سعی کنید شخصیت مخاطبان خود را در نظر داشته باشید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که به طرفداران، طرفداران و مشتریان خود به عنوان افراد حقیقی با نیازهای واقعی فکر کنید. همچنین این امکان را دارید تا به وضوح در مورد آنچه که می‌توانید به آنها ارائه دهید، بیندیشید.

 

داده‌های دنیای واقعی را جمع آوری کنید.

فرضیات نسازید. به عنوان مثال، شما ممکن است به طور غریزی فکر کنید که فیسبوک شبکه بهتری برای رسیدن به نسل متولد شده در دوره انفجار جمعیت (Baby Boomer) است، اما اعداد نشان می دهند که در فیسبوک نسل هزاره ( Millennials)، بیشتر در این شبکه اجتماعی حضور دارند.

 

داده‌های دنیای واقعی

 

تحلیل شبکه های اجتماعی نیز می‌تواند حجم زیادی از اطلاعات با ارزش را ارائه دهد. این اطلاعات در مورد اینکه فالوورهای شما چه کسانی هستند،کجا زندگی می کنند، به چه زبانی صحبت می کنند و چطور با برندتان ارتباط برقرار می کنند، می‌باشد. این بینش به شما این امکان را می‌دهد که استراتژی خود را اصلاح کنید و تبلیغات اجتماعی خود را هدفمندتر انجام دهید.

جانگو (Jugnoo)، یک سرویس مانند اسنپ در هند است، که از تحلیل های فیسبوک استفاده کرد و فهمید که 90 درصد از کاربرانی که به سرویس آنها را به دیگران معرفی می‌کنند، بین 18 تا 34 سال سن دارند و 65 درصد آنها از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنند. آنها از این اطلاعات برای هدفمند شدن تبلیغات خود استفاده کردندکه منجر به 40 درصد هزینه کمتر برای هر تبلیغ شد.

 

گام سوم: درباره رقبای خود تحقیق کنید.

احتمالاً رقبای شما از شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند و این به آن معنی است که شما می‌توانید از آنچه آنها انجام می‌دهند، یاد بگیرید.

 

انجام یک تحلیل رقابتی

یک تحلیل رقابتی به شما این امکان را می دهد تا درک کنید رقبای شما چه کسانی هستند و چه کارهایی را به خوبی انجام می‌دهند و یا نمی‌دهند. اگر درک خوبی از انتظارات بازارتان بدست آورد، می‌توانید برخی اهداف شبکه اجتماعی خود را به درستی تعیین کنید.

این تحلیل به شما کمک می‌کند تا فرصت‌ها را تشخیص دهید. به عنوان مثال، شاید یکی از رقبای شما در فیسبوک برتر باشد، اما تلاش کمی در توییتر یا اینستاگرام کرده باشد. ممکن است بخواهید بجای اینکه در شبکه اجتماعی با یک رقیب پرطرفدار و سخت درگیر شوید بر روی شبکه ای تمرکز کنید که رقیب آنچنانی ندارید.

 

به حرف هایی که در شبکه های اجتماعی گفته می‌شود، گوش دهید.

گوش دادن به حرف‌هایی که در شبکه های اجتماعی گفته می‌شود، راه دیگری برای زیرنظر داشتن رقبای شما است.

همانطور که حساب کاربری رقبای خود و کلمات کلیدی مربوطه را پیگیری می‌کنید، ممکن است متوجه تغییرات استراتژیک آنها در نحوه استفاده از صفحات کاربریشان در شبکه های اجتماعی‌ شان باشید، یا ممکن است متوجه یک پست یا تبلیغات خاصی شوید که واقعا عالی هستند و مثل بمب صدا کرده‌اند. مراقب این اطلاعات باشید و از آنها برای ارزیابی اهداف و برنامه‌های خود استفاده کنید.

 

گام چهارم: شبکه های اجتماعی خود را مورد ارزیابی قرار دهید.

تلاش های فعلی خود را ارزیابی کنید

اگر در حال حاضر از ابزارهای شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنید، باید یک گام به عقب بردارید و به آنچه تابحال انجام داده‌اید نگاه کنید. از خودتان سؤالات زیر را بپرسید:

 • چه کاری جواب داده است؟
 • چه کسانی با شما در شبکه های اجتماعی ارتباط دارند؟
 • بازار هدف شما از کدام شبکه های اجتماعی استفاده می‌کند؟
 • شبکه های اجتماعی تان در مقایسه با شبکه های اجتماعی رقبای شما در چه وضعیتی هستند؟

هنگامی که تمام این اطلاعات را جمع آوری کردید، نقطه شروع خوبی در برنامه‌ریزی برای بهبود نتایج خود خواهید داشت.

ارزیابی شما باید تصویر روشنی از عملکرد هرکدام از پروفایل‌های شما در شبکه های اجتماعی، به شما بدهد. اگر هدف یک پروفایل روشن نباشد، به این فکر کنید که آیا ارزش نگهداری دارد؟ ممکن است یک پروفایل با تغییر مسیر استراتژیک با ارزش شود، یا ممکن است یک پروفایل منسوخ باشد که دیگر ارزشی برای شما ندارد.

سؤالات زیر را از خودتان بپرسید، تا در تصمیم گیری به شما کمک کند:

 1. آیا مخاطبان من در اینجا هستند؟
 2. اگر اینطور است، آنها چگونه از این پلتفرم استفاده می‌کنند؟
 3. آیا می‌توانم از این پروفایل برای رسیدن به اهداف کسب و کارم استفاده کنم؟

پرسیدن این سؤالات در حال حاضر به شما کمک خواهد کرد تا استراتژی شبکه های اجتماعی خودتان را در مسیر رشد حفظ کنید.

 

حواستان به پروفایل‌های جعلی باشد

در طی فرآیند ارزیابی، ممکن است پروفایل‌های جعلی را با اسم تجاری و یا نام محصولات خودتان کشف کنید؛ اینها پروفایل‌هایی هستندکه به شما و کسب و کار شما تعلق ندارند.

این پروفایل‌های جعلی می‌توانند برای برند شما مضر باشند، بنابراین حتما  جعلی بودن آنها را گزارش دهید. شما می‌توانید اکانت‌های فیسبوک و توییتر خود را تأیید کنید تا طرفداران و هواداران شما بدانند که شما واقعی هستید.

 

گام پنجم: حساب های کاربری خود را تنظیم کنید و پروفایل های موجود را بهبود دهید.

تعیین کنید که از چه شبکه‌هایی و چگونه از آنها استفاده می‌کنید.

همان طور که تصمیم می‌گیرید از کدام شبکه های اجتماعی استفاده کنید، باید استراتژی خود را برای هر شبکه تعریف کنید.

به عنوان مثال،مدیر شبکه های اجتماعی برند آرایشی Benefit Cosmetics می‌گوید:

” برای ارائه نکات آموزشی آرایشی، ما در استوری اینستاگرام و اسنپچت فعالیت می‌کنیم و توییتر برای خدمات و پاسخ دهی به مشتری تعییین شده است.”

ارائه توضیحاتی برای نوع و نحوه مأموریت هر شبکه، تمرین خوبی می‌تواند باشد. این توضیحات یک جمله‌ای به شما کمک می کند تا بر روی هدف خاص خود برای هر حساب کاربری در هر شبکه اجتماعی تمرکز کنید.

اگر نمی توانید بیانیه مأموریتی محکم برای یک شبکه اجتماعی خاص ایجاد کنید، شاید بهتر است در مورد اینکه آیا این شبکه برای شما ارزش فعالیت را دارد یا نه، تجدید نظر کنید.

 

حساب کاربری خود را تنظیم و بهینه سازی کنید.

هنگامی که تصمیم گرفتید بر روی کدام شبکه تمرکز کنید، زمان آن فرارسیده که پروفایل‌تان را ایجاده کرده یا پروفایل‌های موجود را بهبود بخشید، سپس آنها را با برنامه استراتژیک خود همسو کنید.

به طور کلی، دقت کنید که تمام فیلدهای پروفایل را پر کنید، از کلمات کلیدی استفاده کنید تا در موتور جستجو، کسب و کارتان پیدا شود و از تصاویر مناسبی برای هر شبکه استفاده کنید.

به یاد داشته باشید، بهتر است از کانال های کمتر با کیفیت بهتر استفاده کنید، به جای اینکه در همه شبکه های اجتماعی وجود داشته باشید.

 

گام ششم: الهام گرفتن

با اینکه منحصر به فرد و متمایز بودن برند مهم است، اما شما هنوز هم می‌توانید از کسب و کارهایی دیگری که در زمینه شبکه های اجتماعی عالی عمل می‌کنند، الهام بگیرید.

 

داستان‌های موفقیت در شبکه های اجتماعی

داستان های موفقیت در همه شبکه های اجتماعی به ما نشان می‌دهند که برندها به طور مؤثر از ابزارهای خود استفاده کرده‌اند. شما معمولا می‌توانید این موارد را در وب سایت شبکه های اجتماعی پیدا کنید.

(برای مثال، به داستان های موفقیت کسب وکارها در فیسبوک نگاهی بیندازید.) این مطالعات، بینش ارزشمندی به شما می‌دهد تا برای هر شبکه اجتماعی اهداف خود را تعیین کنید. برخی از برندها برندگان جوایزی در این زمینه هم شده‌اند.

توجه داشته باشید که هر یک از حساب‌های کاربری شما؛ صدا، لحن و سبک سازگار با برندتان را داشته باشد. ایجاد ثبات در سبک و لحن به فالوورها کمک می کند، تا بدانند از برند شما چه انتظاری داشته باشند. بنابراین آنها می دانند که چرا باید شما را فالوو کنند و چه تجربیاتی در تعامل با حساب های اجتماعی شما می‌توانند کسب کنند. این ثبات حتی زمانی که چندین نفر مختلف، درتیم شبکه های اجتماعی شما کار می کنند، مفید است.

یک راهنمای شبکه های اجتماعی ایجاد کنید، تا تمام تصمیمات شما در مورد صدا، لحن و سبک شما را مستند کند.

 

از فالوورهای خود بپرسید

مصرف کنندگان همچنین می توانند الهاماتی در رسانه های اجتماعی بدهند.یعنی چه؟

 • مشتریان هدفِ شما چه صحبتی در رابطه با خرید آنلاین می کنند؟
 • چه چیزی در مورد خواسته ها و نیازهای آنها می توانید یاد بگیرید؟

اگر کانال های اجتماعی دارید، شما می توانید از فالوور های موجود خود بپرسید که از شما چه می خواهند. فقط مطمئن شوید که آنچه را که می خواهند تحویلشان بدهید.

 

گام هفتم: ایجاد یک تقویم محتوا برای شبکه های اجتماعی

به اشتراک گذاشتن مطالب، ضروری است؛ اما داشتن برنامه‌ای برای به اشتراک گذاری در بهترین زمان نیز بسیار مهم است. تقویم محتوای شبکه های اجتماعی شما همچنین باید زمانی را برای تعامل با مخاطبین تان درنظر بگیرد، هرچند لازم است که این تعامل خود به خود انجام شود.

 

یک برنامه برای پست کردن مطالبتان ایجاد کنید.

تقویم محتوای شبکه های اجتماعی شما، تاریخ‌ها و زمان‌های انتشار انواع محتوا را در هر کانال لیست می‌کند. تقویم محتوا بهترین ابزار برای برنامه‌ریزی همه فعالیت‌های شبکه های اجتماعی است. از تصاویر و به اشتراک گذاری لینک ها گرفته تا پست های وبلاگ و ویدیو…. این تقویم شاملِ زمان ارسال و به روزرسانی محتوای شبکه های اجتماعی نیز می‌شود. تقویم شما تضمین می‌کند که پست های شما به طور مناسب کنار هم گذاشته می‌شوند و در بهترین زمان منتشر می شوند.

 

ترکیب محتوای خود را نیز مشخص کنید.

دقت کنید که تقویم شما، دربرگیرنده توضیحات بیانیه مأموریت هر پروفایل شبکه های اجتماعی باشد، به طوری که هر چیزی که پست می‌کنید باید در جهت رسیدن به اهداف تان عمل کند. برای مثال، شما می توانید تصمیم بگیرید که :

 • 50 درصد محتوا, باعث افزایش ترافیک سایت شما می‌شود.
 • 25 درصد محتوا از منابع دیگر جمع آوری می‌شود.
 • 20 درصد محتوا، از اهداف شرکت (فروش، تولید و ..) پشتیبانی می کند.
 • 5 درصد محتوا، در مورد منابع انسانی و فرهنگ شرکت خواهد بود.

قرار دادن انواع پست در تقویم محتوا به شما کمک خواهد کرد که نسبت به آنچه برنامه‌ریزی کرده‌اید، پایبند باشید. اگر از ابتدا شروع  می‌کنید و مطمئن نیستید که چه نوع محتوا باید پست شود، قانون 20-80 را امتحان کنید:

 • 80 درصدِ پست‌های شما، باید برای مخاطبانتان سرگرم‌کننده، آموزنده و اطلاع دهنده باشد.
 • 20 درصدِ پست‌های شما، می تواند مستقیما برند شما را تبلیغ کند.

همچنین می توانید قانون شبکه اجتماعی یک سوم را نیز امتحان کنید:

 • یک سوم محتوای شبکه اجتماعی شما، کسب و کارتان را تبلیغ، خوانندگان را تشویق و سود ایجاد کند.
 • یک سوم محتوای شبکه اجتماعی شما، ایده ها و داستان هایی از رهبران فکری در حوزه کاری‌تان را به اشتراک بگذارد.
 • یک سوم محتوای اجتماعی شما، شامل تعاملات شخصی با مخاطبین خود باشد.

 

بیشتر بخوانید:  آیا بازاریابی محتوا برای کسب و کار من مناسب است؟

 

زمانی که تقویم خود را تنظیم کردید، از ابزارهای برنامه ریزی استفاده کنید تا به جای به روزرسانی مداوم، پیام های شما به صورت حرفه ای آماده سازی شود. این امر به شما کمک می کند که زبان و فرمت پست های خود را بسازید.

 

گام هشتم: تست، ارزیابی و تنظیم استراتژی بازاریابی شبکه اجتماعی

استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی شما، یک سند بسیار مهم برای کسب و کارتان است و نباید تصور کنید که دقیقا در اولین تلاش خود، آن را به دست خواهید آورد. وقتی شروع به اجرای برنامه خود و پیگیری نتایج می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که برخی از استراتژی ها آن طور که پیش‌بینی کرده بودید، کارساز نیستند، درحالی که برخی دیگر حتی بهتر از انتظارتان کار می کنند.

 

اطلاعات خودتان را پیگیری کنید.

علاوه بر تحلیل هر شبکه اجتماعی (گام دوم را ببیند)؛ شما می توانید از پارامترهای UTM برای ردیابی بازدیدکنندگان شبکه اجتماعی تان در حین وب گردی آنها استفاده کنید، تا دقیقا ببیند که کدام پست های شما بیشترین ترافیک را به وب سایت شما می دهند.

 

دوباره ارزیابی کنید، آزمایش کنید و دوباره همه این کارها را انجام دهید.

زمانی که به داده های مناسبی دست یافتید، از آن برای ارزیابی مجدد استراتژی خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید از آنها برای آزمایش بین پست ها، کمپین ها و استراتژی های مختلف استفاده کنید. آزمایش مدوام، به شما این امکان را می دهد که بفهمید چه چیزی درست یا اشتباه کار می کند، بنابراین شما می توانید استراتژی خود را اصلاح کنید.

تحقیقات همچنین می تواند راهی خوب برای فهمیدن کیفیت استراتژی شما باشد. از فالوورهای شبکه های اجتماعی، اعضای لیست ایمیل و بازدیدکنندگان سایت خود بپرسید که آیا شما نیازها و انتظارات آنها را برآورده می کنید و آنها چه چیز بیشتری می خواهند از شما ببیند. سپس مطمئن شوید آنچه را که به شما می گویند انجام خواهید داد.

در حوزه شبکه های اجتماعی، همه چیز به سرعت تغییر می کند. شبکه های جدید پدیدار می‌شوند، درحالی که برخی دیگر از طریق تغییرات مهم آماری از بین می روند. با یک استراتژی مناسب کسب و کار شما به خوبی در دوره های تغییر نیز ادامه خواهد یافت. همه اینها به این معنی است که استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی شما، باید یک سند زنده باشد که به طور مرتب به آن نگاه می‌کنید و بسته به نیازی که دارید، آن را تنظیم می‌کنید. اغلب به آن مراجعه کنید تا شما را در مسیر درست نگه دارد، اما از ایجاد تغییرات نترسید. پس بهتر است به اهداف، ابزارها و یا برنامه های جدید فکر کنید.

زمانی که استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی خود را بروز می کنید، مطمئن شوید که تمامی افراد تیم شبکه اجتماعی شما، از آن مطلع شوند؛ بنابراین آنها می‌توانند با هم کار کنند تا به کسب و کار شما کمک کنند، تا بهترین حساب کاربری در شبکه اجتماعی را تشکیل دهید.

 

دیدگاه خود را ارسال کنید...