این روزها به واسطه افزایش محبوبیت اینستاگرام و رشد اینفلوئنسرها،  احتمالا کلمه اینفلوئنسر مارکتینگ هم زیاد به گوشتان می‌خورد. و بسیاری از کارشناسان بازاریابی معتقدند که این روش توسط برندها به درستی به کار برده نمی‌شود. به همین جهت به نظر می‌رسد با ماهیت اینفلوئنسر مارکتینگ آشنایی کافی وجود ندارد. در این مقاله و مقالات دیگر سعی می‌کنیم همه نکات مهم در این مورد را مورد بررسی قرار دهیم.

پیشگفتار

بسیاری از مردم بسیار بدبینانه به تبلیغات نگاه می کنند. آنها معتقدند که تبلیغات همه جا هستند، ادعاهای خنده دار و مسخره می کنند، با ذهن و احساس ما بازی می‌کنند و همه چیز را بسیار هیجان انگیزتر و بهتر از واقعیت آنها نشان می‌دهند. در دنیایی که از تبلیغات اشباع شده است، برای آنها بسیار دشوار است که به ادعاها و تبلیغات اعتماد کنند.

این بدبینی زمانی که تبلیغات از دهان خانواده و آشنایان شنیده می‌شود، کمی کمتر می‌شود. توصیه‌هایی که بر پایه اعتماد بین افراد صورت می‌گیرد، نسبت به تبلیغات از اعتبار بیشتری بهره مند هستند. طبق تحقیقات سایت NetPop ؛ به همین دلیل 79 درصد کاربران برای استفاده از یک محصول و یا خرید آن از نظرات و توصیه های دیگر کاربران استفاده می کنند .

تبلیغ کنندگان به تازگی متوجه شده اند که می توانند از این قدرت فضای مجازی و سایر ابزار ها در اینترنت استفاده کرده و به طور غیر مستقیم مشتریان را جذب محصول خود کنند. زمانی که آنها بتوانند مشتریان خود را تشویق کنند تا در مورد محصول آنها به سایرین توصیه کنند، نسبت به سایر رقبا به یک مزیت ویژه دست پیدا کرده‌اند.

اینفلوئنسر کیست؟

یک اینفلوئنسر کسی است که به علت نفوذ، اعتبار، دانش، موقعیت و یا روابطش با فرد متقابل می‌تواند بر تصمیم‌گیریهای آن فرد تأثیر ویژه‌ای بگذارد. هر اینفلوئنسر در زمینه کاری خود باید دارای این مشخصات باشد. اندازه و مقدار هرکدام از این مشخصات بستگی به اندازه موقعیت و جایگاه آن فرد دارد. لازم به ذکر است که این مشخصات، برای بازاریابی کافی نیست. اما این روابط عمومی و همکاری به برند ها و شرکت ها کمک خواهد کرد تا به هدفشان نزدیک تر شوند.

یک اینفلوئنسر یا فرد تأثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی کیست؟

در دهه اخیر، ما شاهد رشد سریع و روز افزون شبکه‌های مجازی بوده ایم. در همایش آگوست سال 2017 به نام (We are Social and Hootsuite) این مساله مطرح شد که بیشتر از 3.2 میلیارد از مردم، در شبکه‌های مجازی فعال هستند، که این یعنی 40 درصد از کل جمعیت در کره زمین. این مردم، اینفلوئنسر ها یا افراد تأثیرگذار در اینترنت را دنبال می‌کنند تا آنها را در تصمیم‌گیری هایشان راهنمایی کنند.

اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی کسانی هستند که به دلیل داشتن دانش و تجربه در زمینه خاصی به شهرت می‌رسند. آنها به طور مرتب مطالبی مربوط به زمینه کاریشان را در شبکه های مجازی خود برای کسانی که پیگیر کارهای آنها هستند، به اشتراک می‌گذارند.

برند ها و شرکت ها این افراد را بسیار دوست دارند، زیرا آنها می‌توانند دنبال کننده ها و مخاطبان خود را تشویق به خرید از محصولات آن برند کنند.

انواع اینفلوئنسرها

تلاش کرده‌ایم همه انواع اینفلوئنسرها را در این لیست بگنجانیم، حتی آنهایی که به تازگی جای خود را در این دنیا باز کرده اند:

 • اشخاص مشهور و نامدار (سلبریتی‌ها) :

اینفلوئنسر مارکتینگ، از دنیای سلبریتی‌ها آغاز شد.کسب کارهای زیادی از قدیم وجود داشته اند که از طریق سلبریتی‌ها اجناس خود را معرفی کرده و به فروش می‌رساندند. امروزه نیز بسیاری از مشاغل، به خصوص برندهای لوکس و با کیفیت، از سلبریتی ها برای تبلیغ و ترویج کسب و کار خود استفاده می‌کنند. مسأله‌ای که برای بیشتر برندها به وجود دارد این است که  تنها یک عده سلبریتی های خاص، حاضر به انجام این کار هستند، البته با قیمت های بالا. نکته اینجاست که سلبریتی مورد نظر باید محصولی را که شرکت تولید می‌کند دوست داشته باشد و حاضر باشد از آن استفاده کند. در چنین موقعیتی است که سلبریتی ممکن است از آن محصول راضی باشد و آن را به دیگران نیز توصیه کند. سلبریتی‌ها ممکن است در شبکه‌های مجازی دنبال کننده ها و هواداران زیادی داشته باشند. هرچند آن چه که اهمیت دارد، میزان تأثیرگذاری آنها بر روی کسانی است که دنبالشان می‌کنند.

 • کارشناسان صنعتی و پیشگامان فکری :

پیشگامان فکری و صنعتی به دلیل موقعیت، صلاحیت، دانش و تجربیات؛ در زمینه کاری که در آن مهارت دارند، بسیار مورد احترام هستند. این احترام بنا به شهرت جایی که آنها در آن مشغول به کار هستند، می‌تواند بیشتر هم بشود. به عنوان مثال؛ یک روزنامه نگار به دلیل تیتر خبرهایی که در روزنامه می‌نویسد، ویژه نیست بلکه به این علت قابل احترام است که به عنوان یک نویسنده خوب در یک موقعیت کاریِ خوب مشغول به کار است .

این افراد را می‌توان در لیست زیر خلاصه کرد:

 • روزنامه نگارها
 • فعالان فرهنگی
 • کارشناسان اقتصادی
 • مشاوران حرفه‌ای

به طور مثال؛ اگر شما بتوانید نظر یک روزنامه نگار که در یک روزنامه معروف مشغول به کار است را به محصول خود جلب کرده و باعث شوید که او در مورد شرکت شما مقاله‌ای در آن روزنامه بنویسد، موفق شده‌اید که از او به عنوان یک اینفلوئنسر استفاده کنید. (دقیقا همان طور که از یک فرد مشهور در شبکه‌های مجازی استفاده می‌کنید.) مزیتی که این مورد برای شرکت شما می‌تواند داشته باشد این است که این خبرنگار یا روزنامه نگار ممکن است این کار را به طور رایگان برای شما انجام دهد.

بلاگرها و کسانی که در فضای مجازی تولید محتوا می‌کنند، در بسیاری از مواقع با این افراد همکاری به عمل می‌آورند و این عجیب نیست که آنها را با هم در کمپینی در شبکه‌های اجتماعی ببینیم. مرز بین شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های سنتی (به طور مثال روزنامه ها)، آهسته آهسته در حال محو شدن است.

 • بلاگرها و تولیدکنندگان محتوا :

بلاگ نویسی به تازگی خود را در دنیای بازاریابی موثر گنجانده است. امروزه بلاگ‌ها و ویدیوهای تأثیرگذار زیادی در اینترنت وجود دارد. اگر یک بلاگر معروف محصول شما را تبلیغ کند و در مورد آن ویدیو یا مطلبی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کند، افراد دنبال کننده او نیز به استفاده از آن محصول تشویق خواهند شد. بسیاری از بلاگرها توانسته اند طرفداران و مخاطبان زیادی در شبکه‌های اجتماعی به دست آورند. آنها در زمینه‌های مختلفی مانند: زندگی شخصی، موزیک، بچه داری، سلامتی، سرمایه گذاری و بسیاری زمینه‌های دیگر فعالیت می‌کنند. رمز یک بلاگ موفق، احترام و اعتباری است که دنبال کنندگان و هوادارانش برای او قائل هستند.

یکی از کارهای متفاوتی که در این حوزه می‌توانید انجام دهید انتشار مطلب در بلاگهای قدرتمند و معتبر به صورت پست مهمان است. در این حالت شما می‌توانید تولید محتوای خود را کنترل کرده و همچنین لینک آن را در وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

اگر بلاگی که انتخاب کرده‌اید به اندازه کافی معتبر و مؤثر باشد، شما می‌توانید حتی پست اسپانسر شده که هزینه آن را باید بپردازید در آن بلاگ داشته باشید. در این صورت، این امکان وجود دارد که محتوای این پست را خودتان ایجاد کنید یا از یک بلاگر بخواهید از طرف شما این کار را انجام دهد.این نکته را فراموش نکنید که بر خلاف یک پست معمولی، شما برای پست هایی که اسپانسر شده‌اید باید هزینه پرداخت کنید. که البته این مساله به نام و اعتبار برندهایی که پست اسپانسر شده به اشتراک می‌گذارند، صدمه ای وارد نمی‌کند. به نظر می رسد که نسل جدید با این مساله آشنایی کافی دارند و تا زمانی که این تبلیغات با ماهیت و نوع بخش اصلی مخاطبان در تضاد نباشد، به اعتبار برند آسیبی نمی‌رساند .

بلاگرها تنها در حوزه تولید محتوای متنی فعالیت نمی‌کنند بلکه یکی دیگر از انواع محتوای جذاب و مورد علاقه آنها، ویدیو است. بیشتر این بلاگرها، برای به اشتراک گذاشتن ویدیوهای خود از شبکه اجتماعی یوتیوب استفاده می‌کنند. در واقع این بلاگرها فقط به سایتها و مخاطبانشان در این محیط تکیه نمی‌کنند و  غالبا پست ها و ویدیوهای خود را در شبکه‌های اجتماعی مختلف به اشتراک می‌گذارند، که این امر بلاگرها را به میکرو اینفلوئنسر تبدیل می‎کند.

 • میکرو اینفلوئنسرها:

این دسته از اینفلوئنسرها، انسانهای معمولی هستند که اغلب به دلیل دانش و آگاهی شان در یک زمینه خاص شناخته شده‌اند. در واقع آنها موفق شده‌اند که فن پیج های خوبی پیرامون آن موضوع خاص در شبکه‌های اجتماعی برای خود بسازند. البته در این زمینه فقط تعداد فالوورها مهم نیست بلکه رابطه و تعاملی که میان این اینفلوئنسر و فالوورهای او وجود دارد بسیار حائز اهمیت است.

ممکن است این اینفلوئنسر تا زمانی که یک شرکت برای همکاری با او درخواست دهد، اصلا از وجود آن با خبر نباشد. در این صورت آن شرکت ابتدا باید ثابت کند که محصولش ارزش تبلیغ را دارد، زیرا رابطه میان  اینفلوئنسر و فالوورهایش بسیار مهم تر از آن است که با تبلیغ کردن یک محصول بی ارزش نابود شود.

این به این معنی است که هرگونه رابطه کاری میان اینفلوئنسر و برندها کاملا بستگی به تأیید مخاطبان و فالوورهای آن اینفلوئنسر دارد. به همین علت است که آنها در انتخاب اینکه با کدام شرکت همکاری به عمل بیاورند، بسیار سخت گیر هستند.

برخی از اینفلوئنسرها ممکن است به طور رایگان، برند شمارا تبلیغ کنند. بعضی از آنها هم می توانند در مقابل دریافت هزینه این کار را انجام دهند. اما جدا از بحث هزینه، تمامی آنها از کار کردن با برند هایی که ممکن است باعث از بین رفتن اعتماد مخاطبانشان شود، سر باز می‌زنند.

ماهیت تأثیرگذاری تغییر کرده است. میکرو اینفلوئنسرها هر روز معروف‌تر و محبوب‌تر از روز قبل می‌شوند. بعضی از آن ها از یک فرد گمنام و مجازی، به یک سلبریتی تبدیل شده‌اند. علی الخصوص برای نسل جدید که وقت بیشتری را صرف گشت و گذار در اینترنت می‌کنند، به جای اینکه به سراغ تلویزیون، ورزش و یا فیلم بروند. در حقیقت این میکرو اینفلوئنسرها ، افراد مؤثر و الگوی فرداها خواهند بود. در اینترنت، هر موضوع کوچکی بخش مخصوص خود را دارد. حتی اگر شما به دنبال یک موضوع گمنام و ناشناخته باشید، شانس اینکه در فیسبوک و پینترست گروهی از افراد هوادار این موضوع را پیدا کنید، بسیار زیاد است. در این گروه های خاص است که یک میکرو اینفلوئنسر می‌تواند از خود یک فرد مؤثر بسازد. این حجم از اینفلوئنسر مارکتینگ که امروزه در حال وقوع است، عمدتاً از طریق همین اینفلوئنسرها و از طریق بلاگ نویسی اتفاق می‌افتد.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ ، به فروش و تبلیغ محصولات برای کسانی اطلاق می شود که برای خرید یک جنس از نظر و عقیده دیگران بهره می‌گیرند. این بازاریابی معمولاً ریشه در تجربیات شخصی، شهرت و معروف بودن افراد دارد. اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی از طریق افراد تاثیرگذار بسیار شبیه به تبلیغات دهان به دهان است ولی شاید به اندازه آن موثر نباشد در واقع هیچ چیز مانند تبلیغات دهان به دهان تأثیر نمی‌گذارد.

اما محدوده تأثیرگذار بودن اینفلوئنسرها، بسیار گسترده است. هر فردی، هرگروهی و هر برندی می‌تواند یک اینفلوئنسر باشد. به طور مثال، یک سلبریتی به دلیل احترام زیادی که بین مردم دارد و مشهور بودنش وارد این عرصه می شود. زمانی که آن سلبریتی از یک محصول استفاده می کند، آن محصول و برند نیز به دلیل تأیید آن شخص معروف، مورد احترام و استقبال مردم قرار می گیرد.

اینفلوئنسر مارکتینگ در بین مدل های بازاریابی منحصر به فرد است، زیرا بیشتر به خواسته های اینفلوئنسرها توجه می کند تا به خواسته های مشتری. (شرکت ها باید به آنها احترام گذارند و مزایای خاصی در نظر بگیرند، تا محصول شان را مورد تأیید قرار دهند.

این احترام می تواند شامل بازدید آن اینفلوئنسر از خط تولید و کارخانه و یا حتی پیش فروش محصولات به او باشد. اشکال اصلی این نوع بازاریابی نسبت به بازایابی های قدیمی این است که مانند آنها قابل پیش بینی نیست. در حالی که بعضی از اینفلوئنسرها فقط جنبه‌های مثبت محصول را به مخاطبین خود می‌گویند، عده‌ای نیز ممکن است با محصول شما به مشکل برخورند،که این می‌تواند به موفقیت و اعتبار شرکت آسیب وارد کند. بنابراین شرکت ها و برند ها باید برای دریافت نظرات منفی و رویارویی با مخالفت اینفلوئنسرها با محصول خود آماده باشند.

چه کسانی از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می‌کنند؟

طبق سایت www.WOMMA.ORG ، در آمریکا روزانه 3.3 میلیارد بار به برند های مختلف اشاره می شود. مردم در مورد همه چیز باهم صحبت و تبادل نظر می‌کنند؛ از یک عصرانه ساده تا ماشین آلات صنعتی.

هر کسب و کاری، بدون در نظر گرفتن صنعتی که در آن مشغول به فعالیت است، می‌تواند از بحث کردن مردم در مورد خودش سود و بهره ببرد.

کسب و کارهای کوچک ممکن است راه‌های کم هزینه تری را برای وصل شدن به این سیستم تبلیغات انتخاب کنند. یک رستوران تازه تأسیس شده، می‌تواند مشتریان خود را تشویق کند که راجع به آنها مطلبی در اینترنت به اشتراک بگذارند. یک شرکت ساختمانی توانایی این را دارد که از طریق راه اندازی یک سایت بزرگ جذب مشتری کند. شرکت های بزرگتر می‌توانند از برنامه‌های جامع تر و پرهزینه‌تری استفاده کنند. آنها با سلبریتی‌ها و برندهای دیگر برای دیده شدن محصولاتشان همکاری می کنند. به طور مثال؛ یک شرکت تولید نوشابه انرژی‌زا برای تبلیغ محصول خود بین جوانان، با یک شرکت تولید تخته اسکی قرار داد می‌بندد و در زمان مسابقات نوشابه مجانی بین مردم تقسیم می‌کند. با این کار جوانان را به خود جذب کرده و باعث می‌شود که آن را به دوستان و هم کلاسیهای خود نیز معرفی کنند. برای این شرکت ها، لازم است که برنامه ای جامع و عملی برای تأثیرگذاری داشته باشند، تا بتوانند رابطه خود را با اینفلوئنسرهای موردنظر خود حفظ کنند.

بیشتر بخوانید:  چگونه در 8 گام یک استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی تدوین کنیم؟

راهبرد های مؤثر برای اینفلوئنسر مارکتینگ 

 • مناسب ترین اینفلوئنسر را شناسایی کنید – با تحقیق و بررسی، گرفتن مشاوره از کارشناسان کسب و کار یا بازاریابی و با بهره‌گیری از تجربیات رقبا در شبکه های اجتماعی، با در نظر گرفتن مکان جغرافیایی، حوزه کار و ویژگی های دیگر، بهترین فرد را پیدا کنید.
 • با اینفلوئنسرها وارد رابطه شوید – سعی کنید قبل از پیشنهاد کار، با آنها وارد یک رابطه دوستانه شوید. یک پیام ساده در فیسبوک یا توییتر به آن فرد، می‌تواند باعث به وجود آمدن یک رابطه دوستانه و یک فرصت خوب برای شرکت شود.
 • اولویت و ترجیحات اینفلوئنسر خود را پیدا کنید – محتوای کار خود یا محصول خود را به گونه ای که برای او راحت تر است ارسال کنید. خواه به صورت برگه، ویدیو یا هرچیز دیگری که او ترجیح می‌دهد.
 • دسترسی و به اشتراک گذاری محتوای خود را آسان کنید – برای اینفلوئنسرها دوست دارند که به راحتی بتوانند محتوای شما را در فیس بوک، توییتر و سایر شبکه های اجتماعی خود با فالوورهایشان به اشتراک گذارند بنابراین فراموش نکنید که محتوای خود را به درستی در شبکه‌ها و کانال‌های مختلف منتشر کنید.
 • شبکه های اجتماعی کوچک را دست کم نگیرید – اکثراً مایل اند فقط به فیس بوک و توییتر و یوتیوب و اینستاگرام به عنوان شبکه اجتماعی نگاه کنند. ولی شبکه‌های اجتماعی کوچک نیز می‌توانند به خوبی اینفلوئنسر بسازند.

برنامه اینفلوئنسر مارکتینگ چگونه پایه ریزی شده و توسعه پیدا می‌کند؟

اولین قدم برای اینفلوئنسر مارکتینگ ، تعیین هدف برای کمپین تبلیغاتی است. این هدف باید بیشتر مربوط به جلب توجه و کسب شهرت باشد تا اینکه فقط فروش و قیمت اجناس را در نظر بگیرد. قبل از اینکه شرکت‌ها با اینفلوئنسرها وارد کار شوند، باید ابتدا اهداف خود را تعیین کنند و بدانند دقیقاً به چه چیزی می‌خواهند برسند.

بعد از تعیین هدف، زمان این است که اینفلوئنسری را که می‌خواهند شناسایی و انتخاب کنند. یک گشت و گذار ساده در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به سادگی میزان تأثیرگذاری افراد را مشخص می‌کند. برای مثال زمانی که در مورد ماشین در گوگل جست و جو می‌کنید، بلاگ هایی مربوط به ماشین ها، نظرات در مورد آنها و وبسایت‌های مربوط را برای شما پیدا خواهد کرد. جستجو در مارکتها و کسب و کارهای مختلف و پیگیری فعالیتهای آنها، به شرکت ها کمک می‌کند که بفهمند، مشتریان بیشترین تأثیر را از چه کسانی می‌گیرند. شرکت ها باید بدانند با چه کسانی می‌توانند کار کنند. آنگاه از میان آنها بهترینها را برای رسیدن به هدفشان انتخاب کنند.

سپس شرکت ها باید بفهمند اینفلوئنسرهایشان از کجا آمده‌اند، مخاطبان آنها چه کسانی هستند و آنها چه پیغامی را به مخاطبان می‌دهند. اگر شرکت‌ها بدانند اولویت ها و ترجیحات اینفلوئنسرها چیست، راحت‌تر می‌توانند با آنها وارد کار شوند. زمانی که با آنها ارتباط برقرار می‌کنند، باید این کار را از طریق شبکه‌های اجتماعی یا بصورت رسمی‌تر انجام می‌دهند. هدف از این کار، تشکیل یک رابطه دوستانه است که منحصر به فروش و تبلیغات نباشد. اینفلوئنسری که با او با احترام برخورد شود، خود تبدیل به یکی از مدافعان محصولی می شود که آن را تبلیغ می‌کند.

صاحبان مشاغل باید هر چند ماه یکبار، اهداف خود را مورد بررسی قرار دهند تا از تحقق یا شکست آنها مطلع باشند. اگر برنامه‌ها آن طور که برنامه‌ریزی شده بود پیش نرفته بودند، باید به فکر یک راه جدید برای اینفلوئنسر مارکتینگ باشند. اینفلوئنسرهایی که به شرکت در راه رسیدن به اهدافش کمک کرده‌اند و تأثیرگذار بوده‌اند، باید مورد تشویق قرار بگیرند تا همچنان به حمایت از شرکت در بلاگ‌ها و صفحات خود ادامه دهند.

پیش بینی روندهای آینده در حوزه اینفلوئنسر مارکتینگ

39 درصد از افراد فعال در این مشاغل، بودجه کاری خود را برای اینفلوئنسر مارکتینگ  در سال 2018 افزایش داده اند، 86 درصد آنها دقیقاً طبق همان استراتژی و نقشه سال قبل پیش می روند به همین دلیل سال 2018 نیز مانند 2017 برای آنها خواهد بود. اما آینده اینفلوئنسر مارکتینگ مانند هر شغل و فعالیت دیگری، با تغییر مخاطبان، شیوه‌ها و تکنولوژی مواجه خواهد شد.

برخی از تغییرات برای اینفلوئنسر مارکتینگ ، چنین پیش بینی می‌شود :

1 ) تغییر نوع اینفلوئنسرها : امروزه اگر به دنبال یک اینفلوئنسر برای تبلیغ کار خود بگردیم، بیشتر مردم به کسانی که 100000 دنبال کننده و یا بیشتر در شبکه های اجتماعی دارند، اشاره خواهند کرد و همین امر باعث می‌شود که آنها به سمت بیشتر شناخته شدن در صنعت بروند. هرچه اینفلوئنسر بزرگتر باشد، طرفداران او نیز با ارزش ترند. اما هرچه که این صنعت پیشرفت کند و اینفلوئنسرها بیشتر شوند و کارشناسان بیشتری در دسترس باشند ما شاهد تغییرات بیشتری در تنوع اینفلوئنسرها خواهیم بود. به عبارت دیگر، اینفلوئنسرها را در انواع متفاوتی خواهیم دید.  و هرکدام از آنها، از کسانی که فالوورهای زیادی دارند تا کسانی که به تازگی وارد این عرصه شده اند، به نحوی توجه برند ها و شرکت ها را جلب خواهند کرد.

2 ) گروه و دسته اینفلوئنسرها: ماهیت اینفلوئنسر مارکتینگ ، بسیار شگفت انگیز است. اگر با یکی از اینفلوئنسرها در ارتباط باشید، به واسطه او، قدرت و شهرت شما نیز افزایش می‌یابد. در حقیقت ما شاهد گروه و دسته ای از اینفلوئنسرها خواهیم بود که همگی با هم در ارتباط اند. با توجه به ارتباطات آنها، می‌توانیم چارت و چیدمان آنها را همانند یک شبکه به هم متصل بدانیم، به طوری که اینفلوئنسرهای قویتر و بزرگتر در مرکز این چارت و ضعیفترها در اطراف آنها قرار بگیرند. این می‌تواند در دیده شدن اینفلوئنسرها و تعامل فالوورهای آنها با یکدیگر تأثیرگذار باشد.

3 ) افزایش تقاضا برای اعتبار بیشتر: اساس و بنیان تمامی فعالیت‌های این عرصه بر پایه اعتبار است. مردم از دیدن تبلیغات قدیمی و روتین، تبلیغاتی که تنها برای فروش محصول ساخته شده‌اند، نه برای جلب اعتماد مشتری، خسته شده‌اند. اینفلوئنسرها قسمتی از این جریان هستند. اکنون آنها برای حمایت بیشتر از محصولات شرکتها و برندها تولید محتوا می‌کنند و این امر می‌تواند به تدریج فاکتور اعتماد مشتری را از بین ببرد. به عبارتی مصرف کنندگان در آینده از اینفلوئنسری که دنبال می‌کنند، انتظار صداقت بیشتری خواهند داشت و رفتارهای آنها را به دقت زیر نظر خواهند گرفت.

4 ) وجود موانع بیشتر برای ورود : اگر شما یک تازه وارد در این عرصه هستید، خبر بدی برایتان داریم. موانع زیادی در سر راه شما قرار دارد. صاحبان کسب و کارها و بازاریابان همه جا در تلاشند تا به اینفلوئنسرها نزدیک شوند و عده ای نیز تلاش می کنند که خودشان اینفلوئنسر باشند. این امر بستگی به فعالیت زیاد در شبکه های اجتماعی و تلاش شما در راستای تولید محتوا دارد که باعث می‌شود، این رقابت بسیار شدیدتر شود؛ البته اگر بخواهید که در حرفه خود کارشناس شوید.

5 ) درخواست برای افزایش شفافیت و مقررات سخت گیرانه : در آوریل سال 2017 ، FTC برای تمامی برند ها و اینفلوئنسرها اخطاریه‌ای مبنی بر شفاف سازی روابطشان ارسال کرد. به عبارت دیگر، دولت به دنبال از بین بردن روابط کاری و فعالیت اسپانسرهایی که شفاف نیستند بود. با افزایش این نگرانی در بین شرکتها، آنها مجبور به افشای تمامی روابط خود شدند و روابطشان را عمومی کردند، که این کار خوشبختانه باعث پیشرفت آنها در جلب اعتماد مشتریان شد.

6 ) ابزار های کنترل کیفی : به زودی دیگر تعداد زیاد فالوورها در شبکه‌های مجازی اهمیتی نخواهد داشت، بلکه توجه صاحبان کسب و کارها بیشتر به سمت نوع روابط شما با فالوورها و اینکه چه کسانی شما را دنبال می‌کنند، جلب خواهد شد. در حال حاضر، ما ابزارهایی زیادی برای اندازه گیری میزان تأثیرگذاری اینفلوئنسرها و قضاوت آنها بر اساس مطالبی که به اشتراک گذاشته‌اند و پیشرفتی که داشته‌اند، داریم. ولی به زودی به ابزارهایی دست می‌یابیم که می تواند تا جزیی‌ترین اطلاعات فالوورهای آنها را در اختیار ما بگذارد، تا بهتر روابط آنها و کیفیت روابطشان با یکدیگر را ارزیابی کنیم.

آیا این پیش بینی ها اتفاق خواهد افتاد؟ یا اینفلوئنسر مارکتینگ کاملا در یک مسیر نو قرار خواهد گرفت؟ تنها چیزی که با اطمینان می توانیم بگوییم این است که این نوع از بازاریابی، تغییراتی خواهد کرد و اینگونه نخواهد ماند.

اگر می‌خواهید برای پیشرفت تلاش کنید و با رقیبان خود رقابت کنید و اگر علاقه مند به وارد شدن به زمینه مورد علاقه تان هستید، باید خود را برای تغییرات آماده کنید و سعی کنید خود را با آنها وفق دهید، فارغ از آنکه این تغییرات چگونه اتفاق خواهند افتاد.

1 دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید...