تلویزیون اینستاگرام (IGTV) در تاریخ 20 جولای 2018 راه اندازی شد؛ این کانال، هم در قالب یک نرم افزار مستقل و هم در قالب یک قابلیت وابسته به اپلیکیشن اینستاگرام عرضه شده است که امکان ارسال محتواهای ویدئویی عمودی را دارد. این نرم افزار به کاربرانی که تعداد فالوورهای آنها زیاد است، امکان ارسال ویدئوهایی با حداکثر طول 1 ساعت یا 60 دقیقه را می‌دهد. تلویزیون اینستاگرام (IGTV) ، دارای کانال‌هایی است که به هرکدام از کاربران ارسال کننده ویدئو اختصاص یافته‌اند. صرف نظر از آنکه این ابزار در قالب یک نرم افزار مستقل باشد یا یک افزونه برای نرم افزار اینستاگرام، کاربران می‌توانند تمام محتویات ویدئویی را از حسابهای کاربری که فالو (دنبال) کرده‌اند، مشاهده کنند؛

کاربرد  تلویزیون اینستاگرام (IGTV) چیست؟

  • افزایش حجم محتویات ویدئویی در اینستاگرام

برطبق آماری که از سوی فیسبوک منتشر شده است، هرساله به میزان زمان صرف شده جهت تماشای ویدئوهای رسانه‌های مجازی 60 درصد اضافه می‌شود. در فیسبوک، استوری‌ها به عنوان سریعترین و پرطرفدارترین قابلیت دنیای مجازی شناخته شده‌اند. تعداد کاربران ارسال کننده/ تماشا کننده استوری در اکتبر 2016 برابر با 100 میلیون بوده است و این آمار در نوامبر 2017 به 300 میلیون افزایش داشته است. محققان پیش بینی کرده‌اند که در سال 2019، میزان و حجم مصرف استوری‌ها از حجم مصرف دیگر انواع محتوای مجازی فراتر خواهد رفت. موفقیت و رشد استوری‌های فیسبوک، گواه موفقیت بالقوه کانال تلویزیون اینستاگرام (IGTV) خواهد بود.

  • رواج آمار تماشای ویدئوها در موبایل

طبق گزارشی که از سوی مؤسسه ای-مارکتر (eMarketer) منتشر شده است، درآمد حاصل از تبلیغاتی که برروی گوشی‌های تلفن همراه به نمایش در می‌آیند، در سال 2018 تا 23.5 درصد افزایش پیدا می‌کند و بطور کل، 33.9 درصد از کل درآمدهای تبلیغاتی در این رسانه را تشکیل می‌دهد. در عین حال، میزان درآمد تبلیغاتی در تلویزیون به اندازه 0.5 درصد کاهش داشته است و کل درآمدهای تبلیغاتی حاصل از این رسانه برابر 31.6 درصد خواهد بود. کاربران تلفن همراه، در 90 درصد مواقع تلفن‌های خود را به صورت عمودی دست می‌گیرند؛ اینستاگرام نیز برروی این گرایش و رفتار کاربران سرمایه‌گذاری کرده و پلتفرم کانال تلویزیون اینستاگرام (IGTV) را به گونه‌ای طراحی کرده است که قابلیت نمایش ویدئوهای عمودی را داشته باشد.

  • افزایش شمار ویدئوسازهای آماتور

در طی 6 سال اخیر، ساعاتی که طی یک هفته برای تماشای ویدئوهای حرفه‌ای و تخصصی صرف می‌شود، به میزان 18 درصد کاهش یافته است؛ و در عین حال، آمار تماشای محتویات ویدئویی آماتور با افزایش 68 درصدی مواجه بوده است. اینستاگرام، یکی از قدرتمندترین پلتفرم ها برای مصرف و دسترسی به محتوای تولیدشده توسط افراد تأثیرگذار است. این مدعا، مشخصا با موفقیت استوری‌های اینستاگرام تأیید می‌شود. افراد تأثیرگذاری که از استوری های اسنپ چت استفاده می‌کردند، هم اکنون به استوری‌های اینستاگرام مهاجرت کرده‌اند؛ و روزانه شاهد افزایش تعداد فالوورهای خود می‌باشند. بعلاوه، اینستاگرام دارای یک پلت فرم موفق برای تشریک و ساخت محتویات مجازی نیز میباشد؛ و تلویزیون اینستاگرام از این پلتفرم بهره گرفته است. کانال تلویزیون اینستاگرام، هم اکنون در رقابت با یوتیوب واقع شده است؛ در یوتیوب نیز ویدئوسازها میتوانند کانال های منحصر به خود را داشته باشند و ویدئوهای کوتاه یا طولانی زنده یا قدیمی ارسال کنند. گرایش افراد تأثیرگذار اینستاگرام به افزایش تعداد فالوئرها یا دنبال کننده ها، زمینه را برای موفقیت کانال تلویزیون اینستاگرام مهیا کرده است.

  • سبقت ویدئوهای دیجیتال از تلویزیون

بر طبق یک نظرسنجی که توسط دیلویت (Deloitte) و در مارس 2018 به عمل آمده است، نسل زد دقیقاً 22 ساعت از هفته ی خود را صرف مصرف ویدئوهای دیجیتال (و 16 ساعت از هفته را صرف تماشای ویدئوهای تلویزیونی زنده) میکنند؛ نسل ایگرگ یا نسل هزاره نیز 19 ساعت از هفته را با ویدئوهای دیجیتال (و 15 ساعت از هفته را با ویدئوهای تلویزیونی زنده) می‌گذارنند. برخی از اعضای نسل‌های قدیمی‌تر همچنان ویدئوهای تلویزیونی را به ویدئوهای دیجیتال ترجیح می‌دهند؛ اما نسل‌های جوان و مشخصا کاربران اینستاگرام، مقدار بسیار زیادی از زمان خود را به تماشای ویدئوهای دیجیتال می‌گذارند.

برطبق آمار منتشرشده از سوی مؤسسه کام اسکور (comScore)، دقیقاً 82.9 درصد از افراد 18 الی 24 ساله و 81.5 درصد از افراد 25 تا 34 ساله  این پلتفرم را پیگیری می‌کنند. با توجه به این گرایشات در صرف زمان برای تماشای ویدئوهای دیجیتال، انتظار می‌رود که در سال 2019، درآمدهای تبلیغاتی دنیای دیجیتال از درآمدهای تبلیغاتی در رسانه تلویزیون فراتر رود. برطبق آمار ای- مارکتر، درآمدهای تبلیغاتی رسانه ی دیجیتال در سال 2019 به 92.7 میلیارد دلار خواهد رسید؛ حال آنکه درآمد تبلیغاتی در تلویزیون، معادل 78.2 میلیارد دلار خواهد بود. این بدان معناست که اگر فیسبوک بتواند مصرف کنندگان را به پلتفرم کانال تلویزیون اینستاگرام (IGTV) علاقمند کند، پتانسیل درآمدزایی‌اش به میزان قابل ملاحظه ای افزایش پیدا میکند.

بیشتر بخوانید:  تلویزیون اینستاگرام (IGTV) : آنچه بازاریاب‌ها باید در این باره بدانند

کاربرد کانال تلویزیون اینستاگرام (IGTV) برای برندها

در حال حاضر، راه اندازی و گسترش کاربرد کانال تلویزیون اینستاگرام (IGTV) ، برندهای پیروِ راهبرد ویدئوسازی ارگانیک و برندهای وابسته به اینفلوئنسرها یا افراد تأثیرگذار را به میزان قابل ملاحظه ای تحت تأثیر قرار داده است. نهایتاً، ما انتظار داریم که کانال تلویزیون اینستاگرام بتواند تأثیر به سزایی بر گرایشات تبلیغاتی داشته باشد.

  • راهبردهای ویدئوسازی ارگانیک

بسیاری از برندها، تمرکز خود را بر تولید و انتشار ویدئوهای عمودی سازگار با تلفن همراه معطوف کرده اند؛ اما اگر شماری از آنها همچنان به این گرایش روی نیاورده‌اند، کانال تلویزیون اینستاگرام آنها را وادار به پیروی از گرایش مذبور خواهد کرد. بدین ترتیب، یک محیط رسانه ای جدید پیش روی برند قرار می‌گیرد که قابلیت انتشار استوری‌های طولانی‌تر را دارد و برندها باید برای جلب توجه و علاقه مشتری به تماشای ویدئوها، در انتخاب موضوع و تأثیر آن بر مخاطب توجه کافی داشته باشند.

  • راهبردهای مبتنی بر اینفلوئنسرها (افراد تأثیرگذار)

برندهایی که با افراد تأثیرگذار و مشهور اینستاگرام همکاری می‌کنند، در زمان تولید محتویات ویدئویی باید به یک سوژه تازه نیز توجه داشته باشند. مشاهیر اینستاگرام، فرصت رشد آمار بازدیدکنندگان و افزایش تعامل آنها با یک برند را در اختیار آن برند قرار می‌دهند و یک مسیر جدید برای درآمدزایی آن برند ایجاد می‌کنند.

  • راهبردهای تبلیغاتی

باوجود آنکه  در حال حاضر امکان انتشار تبلیغات در کانال تلویزیون اینستاگرام (IGTV) وجود ندارد، اما ما می‌توانیم درباره شمایل و محتوای تبلیغات احتمالی در این محیط حدسهایی بزنیم. تبلیغات محیط کانال تلویزیون اینستاگرام (IGTV) در یک صفحه کامل و پیش، میان یا پس از محتویات ویدئویی موردنظر به نمایش در می‌آیند و امکان عبور از آنها تا پیش از پایان زمان تبلیغ وجود ندارد. این نوع تبلیغات، پتانسیل و کارکردهای قابل توجهی دارد. اما در عین حال، موجب بروز نگرانی‌هایی درباره امنیت برند نیز خواهد شد. فیسبوک باید یک استراتژی امنیت برند اتخاذ نماید تا بتواند با استناد به آن، از تمایل و گرایش برندها به تبلیغ اطمینان حاصل کند. در این صورت، درآمدزایی برای فرد ویدئوساز نیز محتمل خواهد شد.

درمورد محتویات تبلیغاتی ویدئویی نیز بحث عمودی یا افقی بودن صفحه مطرح است.اگر کانال تلویزیون اینستاگرام بتواند به موفقیت برسد، جهت نمایش ویدئوهای دیجیتال را به طور کامل تغییر خواهد داد و برندها را ملزم به تولید ویدئوهای عمودی سازگار با موبایل خواهد کرد.

بطور کل، کانال تلویزیون اینستاگرام یک تحول شگرف در جهت نمایش محتویات اجتماعی در دنیای مجازی به وجود خواهد آورد و کاربردهای بسیاری برای برندها، تبلیغ کننده ها و ویدئوسازها خواهد داشت. بعلاوه، این کانال می‌تواند نحوه تماشای ویدئو توسط مصرف کننده را نیز تغییر دهد.

 

برندها در تلویزیون اینستاگرام IGTV

آنچه تاکنون برندها انجام داده‌اند

تلویزیون اینستاگرام (IGTV) ، توجه بسیاری از بازاریابان را به خود جلب کرده است. شرکت‌هایی نظیر چیپوتله (Chipotle)، نایک (Nike)، نتفلیکس (Netflix)، وربای پارکر (Warby Parker)، تریدر جوز (Trader Joe’s)، اورلین (Everlane) و گوچی (Gucci)، هم اکنون در حال آزمون این ابزار می‌باشند و محتواهای ویدئویی مختلفی نظیر تبلیغ تخفیفات و مصاحبه با افراد تأثیرگذار دنیای مجازی را از این طریق منتشر می‌کنند. به رغم آنکه اکثر برندها، تصاویر و ویدئوهای استوری خود در اینستاگرام را به ویدئوهای معمولی تبدیل می‌کنند و از آن ها در کانال تلویزیونیشان استفاده می‌نمایند، اما برخی از شرکت‌ها نیز محتواهایی کامل جدید و نو برای کانال تلویزیون اینستاگرام (IGTV) خود می‌سازند.

به عنوان مثال، چیپوتله یکی از نخستین شرکت هایی بود که برای خود، یک کانال تلویزیون اینستاگرام (IGTV) راه اندازی کرد و ویدئوهایی کاملا جدید و تازه برای کانال خود تهیه نمود. این شرکت، با آژانس دِی وان (Day One) همکاری داشت و پس از مشاهده تبلیغ و اعلامیه انتشار آن توسط اینستاگرام، با همکاری آن آژانس توانست مفاهیم و مضامین مربوط به ویدئوسازی را اندکی اصلاح و تدوین کند و محتواهای ویدئویی کاملا بدیع برای کانال خود بسازد. یکی از ویدئوهای این شرکت، به سبک فیلم “ماری پاپینز” طراحی شده بود و در آن، یک مرد از داخل کیسه چیپوتله، انواع و اقسام نامحدودی از بوریتو، چیپس و دیگر اقلام مندرج در منوی این رستوران را بیرون می آورد؛ و این بدان معناست که مشتریان می‌توانند ترکیباتی نامتناهی از خوراکی ها را در چیپوتله سفارش دهند. البته مدت زمان این محتوای ویدئویی به 60 دقیقه نرسید؛ اما از مدت زمان 1 دقیقه‌ای ویدئوهای داخل اینستاگرام فراتر رفت. بعلاوه، این ویدئو تقریباً 10.000 بار بازدید شد و 30 کامنت یا نظر نیز دریافت کرد؛ که باتوجه به اینکه ویدئوهایی عادی در پروفایل اینستاگرام چیپوتله، بطور میانگین 15.000 الی 50.000 بار بازدید می‌شدند و 30 تا 50 کامنت یا نظر دریافت می‌کردند، این آمار بسیار رضایت بخش بوده است.

ترسی لیبرمن، مدیر اجرایی بازاریابی برای مشتریان در شرکت چیپوتله می‌گوید: “محیط همه شبکه‌های اجتماعی برای تمام شرکتها و سازمان ها ایده آل نیست؛ و هر شرکت و سازمان، به فرمت یا قالب منحصر به خود نیاز دارد. بنابراین، ما نیز تصمیم به طراحی محتواهای ویدئویی عمودی و طولانی گرفتیم”.

نتفلیکس، از ابزار ارسال ویدئوی 60 دقیقه‌ای اینستاگرام، برای ضبط یک فیلم یک ساعته از همبرگر خوردن کول اسپروز (Cole Sprouse) استفاده کرد. این ویدئو، بیش از 676.000 بار مورد بازدید قرار گرفت و حدود 5.000 کامنت یا نظر نیز دریافت کرد. روز دوشنبه، شرکت نایک یک محتوای ویدئویی جدید در کانال تلویزیون اینستاگرام خود منتشر کرد و طی آن، یک انیمیشن را به اشتراک گذاشت که کریستیانو رونالدو را در نقش عضوی از کمپین جام جهانی معرفی می‌کرد.

شرکت‌های دیگر، با ارسال محتواهای ویدئویی که پیشتر و به مقاصد دیگر طراحی کرده بودند، کانال تلویزیون اینستاگرام (IGTV) را مورد آزمون و بررسی قرار داده‌اند. به عنوان مثال، لویی ویتان و گوچی، ویدئوهایی از آخرین نمایش مُد خود را در این کانال به اشتراک گذاشته‌اند.

نیل والر، هم بنیانگذار آژانس بازاریابی والار (Whalar) می‌گوید: “یکی از مسائلی که گروه سازنده اینستاگرام باید بر آن تمرکز کنند، جلوگیری از انتقال تمام استوری‌های اینستاگرام به کانال تلویزیونی می‌باشد. کانال تلویزیون اینستاگرام نباید تبدیل به محیطی برای ارسال استوری‌های کاربران شود؛ مگرآنکه هدف نهایی اینستاگرام، جایگزین کردن استوری با کانال تلویزیون باشد”.

ارسال محتوای ویدئویی در کانال تلویزیون اینستاگرام (IGTV) ، یک راه نسبتا ساده برای دریافت بازدید و لایک است؛ زیرا این محیط هنوز از محتواهای ویدئویی تکراری اشباع نشده است. بازاریاب‌ها نیز از ادغام کانال تلویزیون در نرم‌افزار اصلی اینستاگرام، تأکید نرم‌افزار بر ویدئوهای عمودی و قابلیت ساخت ویدئوهایی طولانی بسیار راضی هستند. بازاریاب‌ها اذعان داشته‌اند که با توجه به آنکه ویدئوسازهای یوتیوب اخیرا از این محیط ناامید شده‌اند، کانال تلویزیون اینستاگرام می‌تواند یک محیط جدید و کارامد برای آنها باشد.

برخی از بازاریاب‌ها نیز از ظرفیت‌های جستجوی محدود شکایت دارند. در کانال تلویزیون اینستاگرام، ویدئوها در یک قسمت برمبنای علاقمندی کاربران، حساب های کاربری فالو شده و محبوب‌ترین ویدئوهای کاربران تقسیم‌بندی می‌شوند. کاربران می‌توانند ویدئوهای موردنظر خود را برحسب سازنده جستجو کنند؛ اما هم اکنون قابلیت جستجوی ویدئو برحسب ژانر یا موضوع وجود ندارد.

در حال حاضر، این پلتفرم فاقد تبلیغات است؛ اما یکی از سخنگویان شرکت اینستاگرام اعلام کرده است که در آینده شاهد برخی تغییرات در این زمینه خواهیم بود و این  شرکت در حال کشف و بررسی روش‌های جدید برای کمک به سازنده ویدئو جهت کسب درآمد از این طریق است. مریم حسینی، استراتژی پرداز ارشد در شرکت The Community اذعان داشته است که در صورت افزایش امکان تبلیغ در این پلتفرم، به ازای هر تبلیغ یک مبلغ نقدی درنظر گرفته خواهد شد.

وی معتقد است که: “به عنوان مثال، تبلیغ فول اسکرین بنگاه‌های معاملات املاک، احتمالا بسیار پرهزینه و گران قیمت خواهد بود”.

کینزی اسپارکس، مدیر بخش تبلیغات پولی شبکه های اجتماعی، می‌گوید: “صرف نظر از تمام این بحثها و فرضیات، باید اذعان کنیم که تبلیغ کنندگان، پیشتر پیدایش یک روش جدید برای تولید محتوای غیررایگان در کانال تلویزیون اینستاگرام را پیش بینی کرده اند”.

اسپارکس اذعان داشته است که: “کانال تلویزیون اینستاگرام، به برندها و مالکان آنها امکان می‌دهد تا در سطوح عمیق تر، با کاربران و مشتریان خود ارتباط برقرار نمایند. زمانی که مشتریان شما، در کانال تلویزیون اینستاگرام به دنبال محتویات ویدئویی می‌گردند و تجربیات عمیق‌تری از تماشای ویدئوها به دست می‌آورند، احتمال آنکه پیام برند شما با استقبال آنها روبرو شود بسیار افزایش می یابد”.

دیدگاه خود را ارسال کنید...